do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

Galeria Internat » Rok 2019
TOAST NOWOROCZNY

STEFAN BERDAK (1927 – 2018)

 

Urodzony we Lwowie. W 1942 rozpoczął naukę w Lwowskiej Szkole Sztuk Plastycznych /Kunstgewerbeschule/. W tym też roku został przyjęty do prywatnej pracowni wybitnego lwowskiego malarza batalisty Stanisława Kaczor-Batowskiego. Po wysiedleniu ze Lwowa uczył się w Krakowie w Liceum Sztuk Plastycznych. Po uzyskaniu matury studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie w 1955 r. otrzymał Dyplom. Zostaje członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1955 roku bierze udział w Jesiennym Salonie Malarstwa /dwie akwarele/. Ma w swoim dorobku udział w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz 46 indywidualnych, m.in. w Stołecznym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie (1979 i 1984), w Pałacu Sztuki w Krakowie (2005), w Muzeum Historycznym m. Krakowa (2005).  Nagrodzony obraz na wystawie ZPAP – Mały Format (2006).

Obrazy artysty znajdują się w zbiorach: W Warszawie: w Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Karykatury, Muzeum Sportu i Turystyki. W Krakowie: w Muzeum Narodowym, Historycznym Miasta Krakowa. W Belgradzie w Galerii Grafickogo Kolektiva.

Uprawiał: malarstwo olejne i akrylowe, pastel, grafikę artystyczną: drzeworyt, linoryt, gipsoryt. Zajmował się też collage, rysunkiem, ilustracją i grafiką użytkową.

Przez dwie kadencje Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego ZPAP. Przez dziesięć lat prowadził naukę malarstwa dla ludzi trzeciego wieku w Klubie Paleta w Krakowie.

Od 1996 r. związany był z Galerią Internat ZSZiO w Sułkowicach. Do 2015 r. wziął udział w siedemnastu Plenerach Malarskich i wystawach poplenerowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Podczas plenerów prowadził zajęcia z podstaw malarstwa dla młodzieży z gminy Sułkowice. Wystawiał tu też swe prace na kilkunastu wystawach zbiorowych i okolicznościowych wystawach obrazów poplenerowych. Siedmiokrotnie zaprezentował swe prace na wystawie indywidualnej i dwukrotnie wraz z żoną Janiną (w tym emalie). Wielokrotnie przybliżał uczestnikom wernisaży twórczość swych kolegów – artystów. Ostatnie taka prezentacja miała miejsce w kwietniu 2018 r. Obrazy artysty można spotkać w wielu domach prywatnych i instytucjach z terenu Gminy Sułkowice.

 

KAZIMIERZ WILK (1943 – 2018)

 

W latach 1965 -1971 studiował malarstwo, malarstwo ścienne oraz grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1971 roku. Inspiracje malarskie czerpał z natury, z najbliższego otoczenia, jak również z licznych podróży po świecie.  Efektem jego pracy jest ponad sześćdziesiąt wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych. Na Salonie Malarstwa w 1977 roku otrzymał Medal Wyspiańskiego. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Miasta Krakowa, a w roku 1997 stypendium artystyczne w Norymberdze.

W 2001 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zorganizowało wielką, retrospektywną wystawę malarstwa artysty. Ukazał się również album monograficzny pt. „Kazimierz Wilk – Malarstwo” stanowiący pełną dokumentację wystawy. Dużym powodzeniem cieszyły się dwie wystawy Kazimierza Wilka w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza z nich odbyła się w Nowym Jorku w 2005 roku, w ramach VII Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”; druga prezentowana była w Skulski Art Gallery w New Jersey w 2007 roku. Koleina jubileuszowa wystawa Kazimierza Wilka odbyła się w Pałacu Sztuki w Krakowie w 2011 roku, a rok później „Wystawa martwych natur”, również w Pałacu Sztuki w Krakowie w ramach cyklu wystaw „Mistrzowie martwej natury”.

Artysta był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków odznaczonym medalem „Vive l’art!” oraz złotą odznaką ZPAP, a także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 1998 r. związany był z Galerią Internat ZSZiO w Sułkowicach. Do 2015 r. wziął udział w dziewięciu Plenerach Malarskich i wystawach poplenerowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Wystawiał tu swe prace na kilkunastu wystawach zbiorowych i okolicznościowych wystawach obrazów poplenerowych. Sześciokrotnie zaprezentował swe obrazy indywidualnie. Ostatnia taka wystawa miała miejsce na przełomie maja i czerwca 2017 r.

Obrazy artysty można spotkać w wielu domach i instytucjach z terenu Gminy Sułkowice, a także w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

 
© 2019 przyjacielezszio-sulkowice.pl | Tworzenie stron internetowych