do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

O nas

Stowarzyszenie zawiązało się w październiku 1995 roku i działa nieprzerwanie na rzecz promocji ponad stuletniej tradycji Szkoły i sukcesów jej absolwentów oraz krzewienia kultury i sztuki w środowisku.

     Od początku działalności towarzyszą mu PLENERY MALARSKIE dokumentujące piękno i historię Sułkowic i najbliższej okolicy. Powstałe podczas plenerów obrazy zdobią ściany wielu zakładów i domów prywatnych. Trafiły też na krakowskie salony wystawiennicze promując naszą Gminę. Podczas XXI Pleneru (2012) powstał poczet Dyrektorów Szkoły, który można obejrzeć w Auli ZSZiO w Sułkowicach. Siedmiokrotnie podczas pleneru Artyści prowadzili też Warsztaty Plastyczne dla młodzieży.

     Dzięki plenerom w marcu 1999 powstała Galeria Internat. Stowarzyszenie przez 15 lat patronowało organizowanym tu wystawom, a od marca 2014 r. jest wyłącznym organizatorem działalności Galerii. We współpracy ze Szkołą zorganizowano 126 wystaw malarstwa, rzeźby i fotografii, 18 wystaw poplenerowych i 19 okolicznościowych. Odbyło się tu 58 imprez okolicznościowych i występów młodzieży oraz 22 konferencje, sesje i spotkania tematyczne. Wernisaż każdej wystawy wzbogacała oprawą artystyczną młodzież szkolna. Wystawy w Galerii Internat były też "tłem" wielu spotkań towarzyskich mieszkańców Sułkowic i ich przyjaciół z kraju i zagranicy. Od marca 2014 do dziś zorganizowało Stowarzyszenie w Galerii Internat 14 spotkań okolicznościowych którym towarzyszyło 11 wystaw malarstwa.

     Ważnym dla edukacji działaniem Stowarzyszenia jest cykl "PORTRETY" poświęcony znaczącym postaciom i działaniom z historii szkoły i otoczenia. Dziesiąte spotkanie z tego cyklu (2014) poświęcone było absolwentom i zaowocowało wydaniem „Słownika Absolwentów”.

      Stowarzyszenie organizuje zjazdy absolwentów i dba o muzeum szkolne i dokumentację historyczną Szkoły. Wspiera też nowoczesność i postęp nagradzając zasłużonych dla edukacji i rozwoju szkoły Statuetką MINERWA. W ciągu 10 lat, tj. od chwili ustanowienia Nagrody w 2004 r., przyznano i wręczono 35 statuetek, w tym 8 instytucjom i osobom niebędącym pracownikami Szkoły.


 
© 2019 przyjacielezszio-sulkowice.pl | Tworzenie stron internetowych